O tym że sztuka ma wpływ na kształtowanie dziejów i kultury wie niemalże każdy. Już od początku nauki szkolnej uczymy się o pierwszych rzeźbach, budowlach, obrazach, sztukach teatralnych, wierszach, kompozycjach muzycznych itp. Jednak sztuka to nie tylko dorobek kulturowy cywilizacji ale także forma wyrażania siebie i niewerbalny sposób odkrywania głęboko ukrytych emocji i przeżyć. Nic więc dziwnego, że niektóre dziedziny sztuki zostały zaadaptowane także w psychologii.

Terapie odstresowujące: arteterapia

Mówiąc o sztuce najczęściej przychodzi nam na myśl malarstwo i dzieła wybitnych mistrzów pędzla. Arteterapia (z łaciny ars sztuka i terapia) bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii, czyli najprościej ujmując dotyczy leczenia poprzez sztukę. Jest jedną z terapii odstresowujących wykorzystujących m.in. rysunek, malarstwo, taniec lub rzeźbę jako metodę uzewnętrznienia się. Świat uczuć i głęboko skrywanych emocji, może zostać przekazany nie tylko za pomocą słów, ale konkretnego dzieła osoby zamkniętej lub takiej, do której ciężko dotrzeć przy pomocy innych metod. Arteterapia przeznaczona jest dla każdego, nie ma znaczenia wiek ani posiadany talent. Sztuka w tym przypadku staje się odskocznią od problemów, relaksującym zajęciem oraz elementem komunikacji pomiędzy terapeutą a pacjentem – najczęściej tym mającym problemy z komunikacją werbalną (np. niepełnosprawność intelektualna), nerwicą, lękami, uzależnieniami, itp.

Terapie odstresowujące: choreoterapia

Taniec to bez wątpienia rodzaj sztuki, dlatego choreoterapię – czy terapię ruchem/tańcem – zaliczyć także można do arteterapii.
Choreoterapia stosowana jest jako terapia antystresowa, umożliwiająca wyrażenie siebie za pomocą improwizowanych ruchów. Pogłębia ona interakcję pomiędzy umysłem i ciałem, powoduje uzewnętrznienie napięć, urazów, problemów emocjonalnych i stresów, a także przyczynia się do rozwijania zmysłu równowagi, pewności siebie i fizycznej sprawności. Uświadomienie i ujawnienie skrywanych przeżyć niejednokrotnie przynosi ulgę, redukując bądź eliminując napięcia i stresy.
Badania wykazały, że choreoterapia oddziałuje m.in. na obniżenie poziomu lęku, poprawę koncentracji uwagi, poprawę w zakresie koordynacji ruchowej i kondycji, a także podniesienie samooceny.

Terapie odstresowujące: terapia dźwiękiem

Czy dźwięk może być elementem skutecznej terapii? Misy, gongi i dzwonki to instrumenty, które uderzane w pobliżu lub ustawione bezpośrednio na osobie, generują dźwięk, wibrację, tempo, harmonię i rytm. Odpowiednia częstotliwość dźwięków pozwala na poczucie odstresowania i ukojenia. Terapia dźwiękiem wpływa na organizm oddziałując na emocje, sferę fizyczną i psychiczną.

Wibracje mis, dzwonków ni gongów wspomagają krążenie krwi i oczyszczanie organizmu z toksyn, mogą wspomagać także proces gojenia się ran i zrastania kości oraz uśmierzać wszelki ból. Ponadto zadaniem dźwięku jest odprężenie, relaks i niwelacja wszelkiego stresu.
Masaż (terapię) dźwiękiem opracował w latach 70. XX wieku Peter Hess, opierając tę metodę na wieloletnich badaniach nad oddziaływaniem dźwięku na organizm człowieka.

W Kamiańskim Uroczysku stawiamy przede wszystkim na naturalne terapie, które bezinwazyjnie pomagają w profilaktyce zdrowia. Już niedługo będziemy mogli zaprezentować Państwu szczegółowe programy turnusów w Beskidzkim Centrum Profilaktyki Zdrowia, które zawierać będą m.in. terapie sztuką takie jak: rysunek, dźwięk, taniec.

Zapraszamy do śledzenia nas na bieżąco!

Author